StoneX Analisti: Altın Fiyatı Bu Seviyelere Düşebilir, Ancak…

Sıcak ABD TÜFE verisinin ardından altın fiyatları biraz geri çekildi. StoneX Group Finansal Piyasa Analisti Fawad Razaqzada’ya göre, yükseliş trendi devam edecek. Çünkü, traderlar fiyat düşüşlerini alım fırsatı olarak değerlendirmeye istekli görünüyor. Bu nedenle Razaqzada, son düşüşün de muhtemelen kısa süreli olacağını söylüyor.

Altın yatırımcıları bu hafta acele etmedi!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, son haftalarda güçlü yükselişler gördü. Bununla birlikte son ABD TÜFE’nin sıcak gelmesiyle bir miktar irtifa irtifa kaybetti. Ancak, analistler bunun geçici olduğunu söylüyor. Fawad Razaqzada City Index’teki bir makalesinde, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Geçen haftaki %4,6’lık keskin yükselişin ardından altın yatırımcıları bu haftanın başında metali daha da yükseltmek için acele etmedi. Enflasyon verilerinin önemi göz önüne alındığında ve Cuma günü karışık bir istihdam raporunun ardından tahvil getirilerinde ve dolarda bir toparlanma olasılığı her zaman vardı.

Yakında daha fazla kazanç yolda!

Salı günü açıklanan ABD Şubat ayı TÜFE raporu hem manşet hem de çekirdek enflasyonun beklenenden daha yüksek olduğunu gösterdi. Bu da dolarda bir ralliyi ve devlet tahvillerinde eş zamanlı bir satışı tetikledi. Analist, “Getiriler yükseldikçe, altın tutmanın fırsat maliyeti de satış baskısı gibi arttı. Yine de bu zayıflık, metalin 25 dolarlık kazanç kaybetmesiyle, genel tabloda çok önemli değil.” diyor. Razaqzada, altın fiyatları yakın vadede daha da düşecek olsa bile, “bunun metalin zirveye ulaştığının bir işareti olmayacağını” belirtiyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Aslında, geçen ay yükselmeye başladığında altın satın alma fırsatını kaçıran birçok yatırımcı, kısa vadeli düşüşleri almak için bekliyor olacak. Dolayısıyla, yakında daha fazla kazanç yolda olabilir.

Altının zayıflığı kısa ömürlü olacaktır!

Fawad Razaqzada, hisse senedi piyasalarının “güçlü TÜFE baskısını hızla silkip attığını” söylüyor. Analist, altın yatırımcılarının da aynı şeyi yapacağına belirtiyor. Razaqzada, bu konudaki görüşlerini şu şekilde ifade ediyor:

Dolayısıyla, çok fazla teknik hasar görmediğimiz sürece, altın ve gümüşün günün ilerleyen saatlerinde ya da hafta içinde bir geri dönüş sahnelediğini görme şansımız var. Biraz daha güçlü bir TÜFE raporuna rağmen piyasanın Haziran ayında faiz indiriminden emin olmasıyla birlikte, altının zayıflığı kısa ömürlü olacaktır.

Altın kısa vadede daha da zayıflasa bile bu alım fırsatı olur!

Razaqzada, teknik tabloya dönerek, “altının biraz daha zayıflama potansiyeli olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, kısa vadeli temel desteğin şu anda Aralık ayında gördüğü en yüksek seviye olan 2.146 dolar civarında olduğunu belirtiyor. Bunun da çok uzak olmadığını kaydediyor. Analist, teknik resmi şu şekilde yorumluyor:

Bu seviyenin altında, 2.100 dolar izlenecek bir sonraki yuvarlak seviye, ardından bir zamanlar güçlü bir direnç olan 2.081/88 dolar civarında uzun vadeli destek geliyor. Bu nedenle, altın kısa vadede daha da zayıflasa bile, bu altının zirveye ulaştığının bir işareti olmayacaktır. Aslında, geçen ay ralli yapmaya başladığında altın satın alma fırsatını kaçıran birçok yatırımcı, kısa vadeli düşüşleri almak için bekliyor olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x