CryptoQuant: Güney Koreliler Bu 2 Altcoin Fiyatını Patlattı!

Güney Koreli traderların daha küçük kripto para birimlerinde spekülatif çılgınlıklar yarattığı biliniyor. Böyle bir altcoin, uluslararası borsaların listesine girmeden önce Eylül ayında %6.600’e kadar yükseldi. Ancak Bitcoin, genel piyasa üzerindeki hakimiyeti arttığı için Eylül ayından bu yana kral olarak kaldı.

Güney Koreliler bu 2 altcoin fiyatını patlattı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, son birkaç ay içinde altcoin fiyatlarında hızlı bir artış oldu. Bunun bir kısmı, tokenlerde spekülatif çılgınlıkları tetikleyen yüksek risk alma davranışlarıyla bilinen Güney Koreli traderlara kadar uzanıyor. On-chain veri firması CryptoQuant’ın analistleri, yerel borsa Upbit’teki spot hacimlerin Eylül ayından bu yana neredeyse iki katına çıktığını söylüyor. Bu arada Upbit, Kore işlem hacminin %85’inden fazlasını oluşturuyor. İşlem hacmi, Ekim ayında Eylül ayına kıyasla %82’lik bir artış kaydetti. Böylece, işlem hacmi 32,8 milyar dolardan 59,8 milyar dolara yükseldi.

Yükselen hacimler piyasa yapıcıları ve traderları cezbediyor. Bu durum muhtemelen bir çark etkisi yaratıyor. Onlar da yükselen bir piyasada alım yapmaya devam etmek için kâr yatırımı yapıyor. Kayda değer patlamalar arasında, fiyatı iki ay içinde yaklaşık on kat artan altcoin Loom Network‘ün LOOM’u ve yalnızca Eylül ayında fiyatları %6.600 oranında artan HIFI yer alıyor. CryptoQuant analisti Bradley Park, konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yapıyor:

Yalnızca Kore borsalarında listelenen coin’ler için, işlem hacminde önemli bir artış varsa, off-shore borsalarda vadeli işlemlerin listelenmesi popüler olmuştur. On-chain perspektiften bakıldığında, piyasa yapıcıların satın alma gücü olarak ortaya çıktığı görülüyor.

HIFI ve LOOM performası nasıl?

Bradley Park, HIFI’nin Upbit’teki rezervlerinin %27,5 arttığını söylüyor. Böylece, 62 milyon token’dan 82,9 milyon token’a yükseldiğini belirtiyor. Park, bunun Güney Kore’nin altcoin rallilerinde önemli bir rol oynadığının bir işareti olduğunu kaydediyor.

Borsalara göre Loom işlem hacmi. Kaynak: CryptoQuant

Grafik, Upbit’in LOOM piyasalarındaki hacim artışına öncülük ettiğine işaret ediyor. Ayrıca, altcoin fiyatının Eylül ayında %238, Ekim başında ise %100 arttığını ortaya koyuyor. Son süreçte ise ayın ilerleyen yarısında kazançların tersine döndüğünü gösteriyor.

Merkezi olmayan borç verme ve borç alma platformu HIFI’deki yükselişin büyük kısmı, Binance’in Eylül ortasında HIFI’ye bağlı sürekli vadeli işlemleri başlatmasından önce gerçekleşti. Lansman sonrasında altcoin fiyatı düşüşe geçti.

Bitcoin, piyasa hakimiyetini artırıyor!

Güney Kore borsalarında altcoin aktivitesi artarken, Bitcoin dünya çapında baskın konumunu korudu. Bitcoin’in piyasa hakimiyeti, bu dönemde %49’dan %53’e yükseldi. Bu da BTC’nin traderlar arasında en çok tercih edilen bahis olmaya devam ettiğini gösteriyor. Bu arada veriler, Eylül ayı başında 1 trilyon doların biraz üzerinde olan toplam piyasa değerinin Cuma günü itibariyle 1,4 trilyon dolara yükseldiğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x