Binance Destekli DeFi Projesi Yüksek Getiriyle Rekor Fon Topladı!

Binance destekli Ethena, USDe stablecoin sahiplerine yıllık %27 getiri veriyor. Bu getiriyi çoğunlukla Ethereum vadeli işlemlerini short’layarak elde ediyor. Platform, lansmanından bu yana 287 milyon dolardan fazla USDe basımına aracılık etti. Bununla birlikte platform için uzmanlardan uyarılar da geliyor.

Binance destekli DeFi platformu %27 APY ile rekor fon çekti!

Merkezi olmayan finans (DeFi) platformu Ethena, USDe token sahiplerine yıllık %27 getiri sağlayacağını vaat ediyor. Binance borsasını kuluçka programında da yer alan platformun kullandığı modelle ilgili bazı eleştiriler de var. Bu eleştirilerin ortasında faaliyete geçtiğinden bu yana büyük miktarda para girişi oldu. Kullanıcılar, bugün itibariyle 287 milyon dolardan fazla USDe bastı. Bunun 50 milyon dolardan fazlası platformun Pazartesi günü halka açılmasının ardından geldi. Platform %27’lik getiriyi yedi günlük aralıklarla hesaplıyor. Ayrıca bu, her hafta temel faktörlere bağlı olarak değişebiliyor.

Kullanıcılar Tether (USDT), Frax (FRAX), Dai (DAI), Curve USD (crvUSD) ve mkUSD gibi stablecoin’lerini Ethena’nın USDe’sini almak için yatırabiliyor ve daha sonra bu paraları stake edilebiliyorlar. Stake’in açılması yedi gün sürüyor. Stake’deki USDe tokenlerini, ek bir getiri için diğer DeFi platformlarına tedarik etmek mümkün.

Sistem nasıl çalışıyor?

Ethena, USDe’yi büyük ölçüde algoritmik bir stablecoin’i taklit eden sentetik bir dolar olarak adlandırıyor. Token’lar, platforma Ethereum (ETH) token’ları yatırıldıkça basılan 1 dolarlık bir hedef peg’e sahip. Platform getiriyi iki kaynaktan elde ediyor:

  1. Bir doğrulayıcıya ETH yatırmak ve sermaye üzerinden %5 kazanmak.
  2. Tarihsel modelleme itibariyle %20’nin üzerinde olduğu tahmin edilen fonlama oranını yakalamak için ETH vadeli işlemlerini short’lamak.

Bu vadeli işlem mekanizması, bir traderın bir varlıkta long pozisyon alırken aynı zamanda temel türevi sattığı “cash and carry” trade’ine benziyor. Teorik olarak böyle bir işlem yönsüzdür. Ayrıca, dayanak varlığın fiyat hareketi yerine fonlama ödemelerinden para kazanır.

Platformun konsepti tartışma konusu oldu!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, benzer yüksek APY veren başka projeler de oldu. Akışlar önemli olsa da, kripto topluluğunun bazı kesimleri bu konsepti eleştiriyor. Bunun daha önce test edildiğini ve tutmadığını söylüyorlar. DeFillama’nın kurucu ortaklarından ‘0xngmi’ konu hakkında şu paylaşımı yaptı:

Bunu daha önce deneyen 2 proje oldu ve her ikisi de getirilerin tersine dönmesi nedeniyle para kaybettikleri için vazgeçti. Getiriler tersine döndüğünde para kaybetmeye başlarsınız ve stablecoin ne kadar büyükse o kadar çok para kaybeder.

Diğerleri ise konseptin, riskinin nasıl yönetildiği konusunda testlerle karşılaşabileceğini söylüyor. Yönetişim araştırma firması Stable Lab’in kurucusu Doo Wan Nam, bir Telegram sohbetinde “Yeni stablecoin deneyleri memnuniyetle karşılanırken, Ethena’nın özellikle risk yönetimi konusunda muhtemelen zorlanacak birkaç parçası var” dedi.

Binance destekli projenin müdürü endişelere cevap verdi

Ethena’nın araştırma müdürü Conor Ryder, bu endişelerden bazılarını ele aldı. Ryder, protokolün çok zorlama riskler içermeyen geçmiş testlere dayanan parametreleriyle canlı yayına geçtiğini belirtti. Ryder, ETH’de long pozisyon alma talebinin şu anda yüksek olduğunu söyledi. Bu nedenle, kripto para short’lamak için vadeli işlem oranlarının yüksek kalmasının beklendiğini kaydetti. Bu bağlamda Ryder, şu açıklamayı yaptı:

Kriptoda kaldıraçla long gitmek için net bir talep var. Derin sermaye havuzları, bu long kaldıracın short tarafındaki sermayeyi ödünç vermeye isteksiz. Negatif fonlama oranları sistemin bir hatası olmaktan ziyade bir özelliğidir. USDe negatif fonlama göz önünde bulundurularak inşa edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x